Double Arms Reciprocating Spray Machine SPM1300PU
Description of Reciprocating Spray Machine
Features of Reciprocating Spray Machine
l Reading Barrier
l Spraying System
- Valve and time control can be handled directly by the software.
l Pressurization System
l Overspray Filtration
l Conveyor System
SPM1300 can be equipped with belt conveyor or Pin type conveyor system
l Control Panel
Technical Parameters of Reciprocating Spray Machine
| Model | SPM1300PU |
| Max. Spraying Width | 1300mm |
| Max. Thickness Of Work Piece | 80mm |
| Max. Feeding Speed | 5m/min |
| Air Pressure | 0.5-0.8 M pa |
| Total Power | 13kw |
| Foot Print | 5400*4400*2500mm |
| Weight | 4000kg |
| Operator | 2 person |
Applications for Automatic Spray Coating systems
Efficient coating systems for just about any industrial coating application
| Wood and wood-based materials | Plastic | Metal |
| Spray media lacquer | Other spray media | Spray gun variants |
Benefits of Using a PANEL AUTOMATIC PAINTING MACHINE
Speed and Productivity
Consistent Coating
Accessible & Easy to Use
Spray Machine or Manual Spraying?
Invest in a PANEL AUTOMATIC PAINTING MACHINE Today
How Automated Finishing Will Save Your Business Money?
What is Automated Finishing?
Why Buy Automated Finishing Equipment?
Quality Counts
Today’s Labor Market is Tough
Increased Production
Spray machine finished kitchen cabinets 75% faster than manual spraying.